Shortlisted

Award Award Category Shortlisted Nominees
1 Outstanding Contribution to School Life (Primary) Katie Askell (Park View Academy)
Ethan Jones (Park View Academy)
2 Outstanding Contribution to School Life (Secondary) Jessica Hughes (Saint Edmund Arrowsmith Catholic High School)
Lillie-Beth Kelly (Halewood Academy)
Melissa Pugh (Kirkby High School)
3 Outstanding Contribution to School Life (Special) Katie Maudsley (Alt Bridge School)
4 Outstanding Achievement (Primary) Holly Fallon (Hope Primary School)
Philip Walker (St Columba’s Catholic Primary School)
Paul Weir (Knowsley Lane Primary School)
5 Outstanding Achievement (Secondary) Katy Allen (Halewood Academy)
Brad Gill (Kirkby High School)
Cian Ryan (Halewood Academy)
6 Outstanding Achievement (Special) Sonny Horrocks (Alt Bridge School)
7 Artist of the Year Silan Bozkurt (The Prescot School)
Chloe Davies (Northwood Primary)
Michael Rowan (The Prescot School)
8 Scientist of the Year Olivia Melbourne (Holy Family Catholic Primary School)
Bradley Smith (St Brigid’s Catholic Primary School)
9 Sports Person of the Year Rueben Canavan (All Saints Catholic High School)
Katie Schorah (Halewood Academy)
10 Apprentice of the Year Leah Gould (Knowsley Village Primary School)
Stephen Johnson (Northwood Community Primary School)
11 Teacher of the Year Marie-Ann Catterall (Halewood Academy)
Catherine Martin (Knowsley Lane Primary School)
Darren Partington (Northwood Community Primary School)
12 Support Champion of the Year Paula Bolland (St Columba’s Catholic Primary School)
Stan Fitzpatrick (St Laurence’s Catholic Primary School)
13 Team of the Year Knowsley Lane Primary School
Lord Derby Academy – Inclusion Team
St Columba’s Catholic Primary School – Attendance Team
14 Education Leadership Award Sarah Jane Carroll (St Laurence’s Catholic Primary School)
Barry Kerwin (Alt Bridge School)
Senior Leadership Team (Knowsley Lane Primary School)
15 Governing Body of the Year Kirkby High School
Saint John Fisher Catholic Primary School
16 Next Generation: Business Partnership of the Year Jaguar Land Rover
17 Diversity & Inclusion Award Emma Hart –  SENCo and Inclusion Manager, Stockbridge Village Primary School
Knowsley Support Internship Programme team
18 Curriculum Innovation Award All Saints Catholic High School
Halewood Church of England Primary School
Saint John Fisher Catholic Primary School
19 Transforming Lives Through Partnership Award Halewood Academy – Future Female Leaders
Knowsley Numeracy Group
20 School of the Year Hope Primary School
Kirkby High School
Knowsley Lane Primary School